Heuchera hybrid

Heuchera má svoj domov v Severnej Amerike. Rastie trsovito, má dlhé okrúhle srdcovité trsovité listy. Tie vytvárajú naspodku ružicu. U nás sa pestujú hlavne kríženci heuchery, zvané hybridy, vysoké 40-70 cm. Heuchera je trvalka, ktorá kvitne od mája do júla ružovými a červenými kvetmi. Na pestovanie je heuchera nenáročná, otužilá a svojimi listami vás vždy upozorní na prichádzajúce jeseň.

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnko, polotieň až tieň podľa druhu a sfarbenia listov

Voda: Pôda by mala byť vlhká no nie premočená. Pravidelnejšia zálievka je potrebná pri dlhšej absencii zrážok

Obdobie kvitnutia: od neskorej jari do skorého leta – po zostrihnutí sa objavuje druhá vlna kvitnutia

Heuchery sú nenáročné trvalky, výnimočné svojimi pestrofarebnými listami. Paleta farieb ich listov je takmer nekonečná, vďaka čomu sú často používané záhradnými dizajnérmi ako nižší podrast. Heuchera je zároveň všestranná trvalka, ktorú môžeme pestovať v záhrade i v kvetináčoch. Okrem nádhernej textúry listov (v odtieňoch farieb zelenej, striebornej, bordovej a zlatej) ponúka heuchera aj krásne vysoké kvety vhodné i do vázy. 

Tieto trvalky sú obľúbené predovšetkým pre svoje krásne listy, vďaka ktorým poslúžia ako atraktívne pôdopokryvné rastliny po celý rok. Rastliny odolávajú aj zime a majú fantastické farby, od žiarivej žltozelenej po oranžovú, červenú, vínovú a temne červenohnedú. Listy môžu byť jednofarebné aj pestré, ako je tomu pri odrode s príznačným názvom ‘Green Spice’.

Z ozdobnej, nízkej ružice listov vyrastajú až 80 centimetrov vysoké stonky, ktoré nesú kvetenstvo bielych, ružových alebo ohnivo červených zvončekovitých kvietkov. Heucheru vidno kvitnúť až dva mesiace, medzi májom a augustom,  a záhradu doslova rozžiari. Dlho vydrží aj vo váze. Stonky sú tenké a kvety pôsobia vzdušne, akoby sa vznášali nad zemou.

Opatrovanie heuchera nie je náročné. Vyžaduje pravidelnú zálievku, občasné prihnojenie a kyprenie pôdy.

Vhodné stanovisko pre heucheru

Heuchera vyžaduje pre pestovanie teplé a vlhké stanovište, kde je svetlo až polotieň. Vyložene neznáša úpal a sucho.

Pôda môže byť bežná záhradná zemina, ktorá je dostatočne priepustná, ale môže byť aj ťažšia. Znáša aj mierne vápenitú pôdu.

Ak chcete aby sa im obzvlášť darilo uprednostnite pôdu bohatú na humus, vlhkú a kyprú. V takejto pôde sa im darí najlepšie a ak ich prihnojíte, kompostom dodáte im druhý dych. Približne po šiestich rokoch býva vhodné vysadiť mladé a nové rastlinky.

Staršie rastliny sa musia častejšie presádzať a deliť. Množenie sa vykonáva delením z rôznych častí koreňa. Alebo ich deľte opatrným delením trsov alebo odrezkami dužinatých stoniek.

Vysádzanie

Heuchery sa využívajú k skupinovej výsadbe, alebo na pestovanie do kontajnera, na obruby, do skaliek, do zmiešaných trvalkových záhonov, do podrastov kríkov a možno ich tiež rezať ako okrasné kvety do váz.

Najčastejšie sa heuchery vysádzajú, aby vytvárali koberce. Ich hlavná okrasná hodnota spočíva v listoch, pretože kvety sú väčšinou drobučké a málo nápadné. Pokiaľ má heuchera dostatok svetla, jej listy sa krásne sfarbujú.

Zazimovanie heuchery

Ako zazimovať heucheru? Na zimu je potrebné heucheru prikryť na záhone lístím, čečinou alebo priepustnú fóliou. Pozor aj na mrazíky. Hrubé odnože – rizómy – sa rozrastajú len kúsok pod povrchom pôdy, niekedy vystupujú aj nad ňu. V holomrazoch preto potrebujú ochranu, prospešné je mulčovanie, ideálne lístím.

Ideálne podmienky pre heucheru

Heuchera je naozaj nenáročná trvalka, ktorú môžete pestovať niekoľko rokov. Na zimu väčšina listov postupne zmizne, avšak na jar sa znovu rozrastú. Pre celoročné pestovanie na záhrade sú vhodné trvalkové záhony alebo skalky. V kombinácii rôznych odrôd môžete osadiť aj veľké plochy.

S čím je možné heucheru kombinovať

Skvelú okrasu vám urobí nízka heuchera, ktorej rôznofarebné odrody sa pekne kombinujú. Rovnako v spojení s tymiánom alebo šalviou jej to pristane, rovnako tak spolu s drobnými jesennými cyklámenami, s bršlenom alebo skalníkom.

Hodí sa aj ako drobný podrast pre kvitnúce astry alebo drobné chryzantémy. Heuchera sa však dobre hodí aj ako samostatná rastlina.