Mandevilla Diplandea

Mandevilla je popínavá, vždyzelená rastlina s lievikovitými kvetmi, ktorá sa najčastejšie pestuje v črepníku na balkóne či terase. Predajcovia ju ponúkajú pod viacerými názvami – Mandevilla, Sundavilla, prípadne Dipladenia.

Mandeville je nápadná svojimi oválnymi, lesklými, tmavozelenými neopadavými listami, ale najmä pomerne veľkými lievikovitými kvetmi, ktoré majú jemnú vôňu. Najčastejšie sú červenej alebo ružovej farby a kvitnú od jari až do mrazov. Mandevilla sa stala módnou v posledných rokoch a obľubu si získala pre neúnavné kvitnutie aj v tých najväčších horúčavách. Výborne sa jej darí na priamom slnku aj v polotieni. Pri nedostatku svetla vytvára dlhé výhonky a málo kvitne. Vyberte jej chránenú polohu, lebo jej nesvedčí vietor. Za leto dokáže narásť až do trojmetrovej výšky, preto potrebuje pravidelný prísun živín a dostatočný priestor na koreňový systém.

Doba kvitnutia. III – X  

Rez: od V do IX  

Najnižšia teplota : 5 – 10o 

Polievanie. nenáročné , málo ,  

Presádzanie VI. mesiac  

   Kúpenú mandevillu presaďte do nádoby o niečo väčšej, ako bola pôvodná. Na dno nasypte drenážnu vrstvu a na ňu zeminu na balkónové rastliny. Nezabudnite na oporu, najlepšie mriežku, keďže je to popínavá liana. Počas sezóny ju pravidelne prihnojujte tekutým hnojivom s vyšším obsahom fosforu. Na zálievku rastlina nie je veľmi náročná, znesie aj občasné preschnutie substrátu, lebo si vytvára zásoby vody v dužinatých koreňoch.  

PREZIMOVANIE 

Keď nočné teploty začnú klesať k 10 °C, je čas, aby ste mandevillu preniesli dovnútra. Ideálna je miestnosť, kde sa teplota pohybuje o okolo 7 °C. Výhonky môžete zrezať, aby rastlina zaberala menej miesta a postupne obmedzte zálievku. V zime ju stačí poliať raz za mesiac. Môže sa stať, že v zimnom období zhodí časť listov, nie je to však tragédia, lebo na jar ju treba radikálne zrezať. Rez znáša bez problémov, dávajte však pozor na mlieko, ktoré vyteká z výhonkov, lebo je jedovaté. Po prezimovaní ju presaďte do väčšej nádoby.  

ROZMNOŽOVANIE 

Rastlinu si môžete rozmnožiť vrcholovými odrezkami, ktoré získate pri jarnom reze. Odrezky dlhé asi 8 cm s jedným párom listov najskôr namočte do vlažnej vody, aby sa vyplavilo mlieko a potom ich namočte do stimulátora rastu a zapichnite buď do agroperlitu, alebo do rozmnožovacieho substrátu. Nezabudnite zavlažovať. Pri teplote vzduchu 22 °C a teplote substrátu 25 °C zakorenia do šiestich týždňov.