Modrica (Muscari)

Charakteristika

Modrica je nízka jarná cibuľovina s úzkymi pásovitými listami, pripomínajúcimi pevnejšiu, hrubšiu trávu. Dorastá do výšky 10 – 20 cm. Listy vyrastajú zo zeme v auguste a prezimujú zelené až do kvitnutia kvetov na jar. Sú polooblé, na koncoch previsnuté a v čase kvitnutia vädnú a uschýnajú. Kvety modríc vyrastajú v hustých koncových strapcoch na pevných bezlistých stonkách. Strapce sú tvorené z 10-30 kvietkov. Charakteristická farba ich kvetov sa dá tušiť už z názvu rastliny, ale okrem modrej sa dnes už pestujú aj v bielej, či ružovej farbe. Najbežnejší modrý typ modríc sa volá Modrica arménska (Muscari armeniacum) alebo Modrica strapcovitá (Muscari racemosum).

Rozmnožovanie a sadenie modríc

Modrice sa rozmnožujú delením cibúľ. Materská cibuľa zvykne v optimálnych podmienkach vytvárať dcérske prírastky. Množiť sa môžu aj semenami. Modrice vytvárajú veľmi veľké množstvo semien, až také, že sa priam stávajú invazívne, takže sa skôr odporúča zabrániť ich vysemeňovaniu. Semenáčiky však zakvitnú od vysiatia až za 2 – 3 roky. Rozmnožiť sa dajú aj delením trsov koncom leta.

Po istom čase, ak sa nám zdá, ze už neprosperujú, je vhodné presadiť ich na iné stanovište. Cibule vyberáme zo zeme v septembri alebo začiatkom októbra. Postupujeme opatrne, aby sme ich nepoškodili. Neznášajú dlhšie uskladnenie mimo pôdy, takže ich čo najskôr zasadíme na vybraté stanovište. Podľa veľkosti cibuliek ich ukladáme do zeme do hĺbky 6 – 10 cm. Cibuľky sú malé, priemerne majú 1 – 2 cm.