Rebríček (myšochvost, Achillea)

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok. Vydrží aj dlhšie obdobia sucha

Obdobie kvitnutia: od skorého leta až do prvých mrazov

Ak potrebujete vyplniť prázdny priestor v záhrade, výberom tejto odolnej a nenáročnej trvalky nič nepokazíte. Rebríček obyčajný poznáme z našich lúk ako liečivú bylinku s bielymi súkvetiami, niekedy aj pod ľudovým názvom myší chvost. Existujú však rôzne kultivary tejto trvalky ktoré rozjasnia každú záhradu. Rebríček dokáže rásť takmer v každých podmienkach a často sa považuje za burinu, jeho krása v záhrade však vynikne ak si vyberiete ten správny kultivar (vo farebných odtieňoch ružovej, červenej, žltej, bielej a oranžovej) a vytvoríte hustejšiu výsadbu rebríčka.

Opis

Trváca bylina Z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae), s plazivým, mnohohlavým podzemkom. Má zväzok podlhovastých prízemných listov, 20-60 cm vysokú priamu husto olistenú stonku, ukončenú úborovými chocholíkmi so špinavobielymi obojpohlavnými kvetmi, ktoré majú na obvode piestikovité lupienky bielej, niekedy ružovej, alebo červenej farby. U nás rastie v niektorých plemenách a ďalších odrodách, ktoré kvitnú v čase od júna do novembra. Aromatická.

 

Výskyt

Rastie hojne na suchých lúkach, lesných poľanách, popri cestách, na medziach atď. v hornatejších krajoch.

 

Zber

Zbierame nezdrevnatenú časť vňate, t. j. asi 30 cm dlhé kvetné vŕšky, alebo len kvetné úbory s krátkou, najviac centimetrovou stopkou, na začiatku kvitnutia, prípadne aj mladé prízemné listy. Sušíme prirodzeným teplom (umelým do 35 °C). Kvet nesmie zhnednúť. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Droga

Flos, Herba, Folium millefollii (syn. achilleae albae, achilleae vulgaris). Má mať pôvodnú farbu, korenistý pach a horkastú chuť.

 

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (najmä cineol, tujón, pinén, borneol a iné terpény, príp. aj azulénogénne zložky), horčinu achileín, triesloviny, cholín, organické kyseliny a iné látky.

 

Vlastnosti

Amarum, nervínum, hemostyptikum, mierne antiseptikum.

 

Úžitok

Súčasť viacerých farmaceutických prípravkov na vnútorné i vonkajšie používanie. Podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, napomáha látkovej premene. Osoží aj pri chorobách žalúdka a čriev, žlčníka i pečene, močových a dýchacích ciest, pri ženských neduhoch a spolu s vňaťou hluchavky, kapsičky pastierskej, ľubovníka, paliny dračej, pamajoránu, srdcovníka v klimaktériu. Osvedčuje sa (vnútorne i zvonka) pri hemoroidoch. Zvonku slúži na prípravu výplachov, obkladov a na omývanie pri akútnych kožných chorobách, pri bielom výtoku a pod.