Rozchodník (sedium)

Rozchodník nádherný

Atraktívna odroda so svetlozelenými listami a prekrásnymi ružovými kvetmi.

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok. Vydrží aj dlhšie obdobia sucha

Obdobie kvitnutia: od neskorého leta až do prvých mrazov

Rozchodník je jedna z najodolnejších trvaliek, ktorá vydrží tuhé mrazy, priame slnko, dlhé obdobia sucha aj pôdu chudobnú na živiny. Preto sa rozchodníky pestujú aj ako skalničky v skalkách, na zelených strechách alebo na miestach, kde si tieto trvalky nevyžadujú žiadnu údržbu. Napriek tomu však dokáže byť krásny. Existuje mnoho druhov a odrôd rozchodníkov rôznych tvarov, farieb a veľkostí. Do našich záhrad sa hodia aj vyššie variety – napr. rozchodník nádherný (Hylotelephium spectabile), ktorý sa objavuje už medzi prvými jarnými trvalkami. Okrem dlhého obdobia kvitnutia ponúkajú rozchodníky aj nádhernú textúru tvorenú z ich mäsitých, sukulentných listov.

Parametre a vlastnosti

Farba kvetu ružová
Doba kvitnutia VIII-IX
Stanovisko slnečné
Pôda suchšia, priepustná
Výška 40-60 cm
Intenzita rastu stredná
Použitie zmiešané trvalkové záhony
Počet ks na m2 5-7ks
Vzdialenosť medzi rastlinami 40-50cm
Český názov Rozchodník nádherný ´BRILLIANT´

Charakteristika a pestovanie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Charakteristika: Rozchodník nádherný ´Brilliant´ pochádza z Číny a Japonska. Odroda patrí medzi najkrajšie jesenné trvalky. Od augusta pokryjú nízke trsy s dužinatými sivo zelenými listami bohaté súkvetia ružových kvetov. Rozchodník je vhodný na výsadbu do zmiešaných trvalkových záhonov, ktoré zkrášli práve vtedy, keď sa už ostatné trvalky pripravujú na zimu. Dobre sa kombinuje s okrasnými trávami, astrami a tiež zelenými kultivarmi rozchodníka.

Pestovanie: Rozchodník obľubuje suché a slnečné stanovisko. Je citlivý na premokrenie, dlhodobá nadmerná vlhkosť môže spôsobiť odhnívanie koreňov.