Anemone Sasanka

Veterný mlyn alebo sasanka (latinská sasanka)

veľmi krásna rastlina čeľade kvetov, zastúpená ta

k vo voľnej prírode, ako aj v záhradných posteliach. Rod Anemone má asi 150 druhov. Medzi nimi sú také kvety, ktoré kvitnú skoro na jar, v lete a na jeseň. K dispozícii sú zimné otužilé a teplomilné, uprednostňujúce tieňové alebo milujúce otvorené slnečné oblasti. S

jednoduchými a zložitými listami veľké a stredné kvety žltej, červenej, ružovej, bielej, modrej, modrej.

Vzhľadom na rozmanitosť vlastností si môžete vybrať druhy, ktoré sú najvhodnejšie pre Vašu záhradu. A ak budete pestovať odrody, ktoré kvitnú v rôznych časoch, môžete dosiahnuť, že vaša krajina pozemok bude bodkovaný kvety v celej teplé sezóny. Zozbierali sme pre Vás prehľad najzaujímavejších druhov sasaniek.

Anemone altaica (Anemone altaica)

Anemone Altai – obyvateľka ihličnatých a listnatých lesov a subalpínskych lúk, je však zriedkavá, v niektorých halách distribúcie je pod ochranou. Na vysočinách je to jedna z prvých kvetov, ktorá kvitne.

Stonky rastú na 10-20 cm. Ide o druhy sasanky s dlhým koreňovým systémom a jednotlivé kvety. Listy tejto sasanky sú oválne, vajcovité, so zúbkovanými okrajmi. Kvete s bielymi kvetmi strednej veľkosti (priemer 4-5 cm), niekedy majú vonkajšiu stranu červenkastý alebo fialový odtieň. Stopky pokryté vlasmi dosahujú výšku 15 cm. Kvetina je voštinová.

Dôležité! Anemone Altaic má liečivé vlastnosti. Používa sa ako protizápalový, analgetický, poto a diuretikum. V tomto závode je veľmi jedovatý. Môže spôsobiť podráždenie a poleptanie pokožky, ak je požitá – otravou.
 

Altai windswoman rád rastie ako na slnečných miestach, tak aj na polostrove. Obdobie kvitnutia je od apríla do mája.

V záhradníckej kultúre sasanky sa Altai stal rozšíreným v mixbordoch, vysadených v blízkosti kríkov a ciest.

Modrá žila (Anemone caerulea)

Modrý veterný mlyn sa svojou krásnou a jemnou kvitnou v polovici mája. Trvanie jej kvitnutia je dva až tri týždne. Táto sasanka má schopnosť rýchlo rásť. Rovnako ako predchádzajúci druh, odkazuje na sasanky s dlhými rozvinutými odrezkami a jednotlivými kvetmi. Kvety v malých kvetoch (priemer 1,5-2 cm) svetlo

modré alebo biele. Označuje rastliny tolerantné voči odtieňom.

Viete? Názov kvetu pochádza z gréckeho slova “animos”, ktorý sa prekladá ako vietor. Pravdepodobne sa toto meno dalo rastline kvôli skutočnosti, že aj pri slabom vetre sa anemony začnú trasiť, hojdať sa a spadnúť.

Modrá stopa je vhodná pre skupinové výsadby, ornamenty pozdĺž záhradných chodníkov.

Veterný mlyn hybridný (Anemone hybrida)

 

 

Charakteristickým znakom tohto typu sasanky je, že jeho doba kvitnutia spadá na konci leta alebo jesene. Stonky vo výške v strednej alebo vysokej rastline – od 60 cm do 1,2 metra. Vďaka početným koreňovým potomkom môže veľmi rýchlo rásť. Listy sa zobrazujú v máji a zostávajú až do mrazu. Kvety sú polo-dvojité, veľké – do priemeru 6 cm. Existujú rôzne odtiene ružovej – od svetla po karmín. Pistily a tyčinky majú žiarivo žltú farbu. Kvitnutie trvá asi mesiac. Rastlina má rád čiastočný odtieň. Na zimu si vyžaduje útočisko, pretože toleruje mrazy veľmi zle.

 

V kultúre bolo identifikované množstvo odrôd hybridného anemónu. Na záhrade vyzerá nádh

erne vedľa Astilby, akonitu, asters. Jeho kompozície s okrasnými trávami a guľovitými rastlinami, ako je rododendron a hortenzia, sú zaujímavé.

Anemone dub (Anemone nemorosa)

Drevo z anemonového dubu označuje ephemeroidy, t.j. rastliny, ktorých listy majú krátky život. V júni získajú žltý odtieň a začiatkom júla vysušia.

Viete? Listy dubového lesa sa používajú v homeopatii. U ľudí je známy ako “kuraslep”, “slepý” kvôli svojej toxicite. Má protizápalové, antiseptické, analgetické a diuretické vlastnosti.

Tento druh je krátky – 20-30 cm. Rastlina kvitne od apríla do mája, v priemere tri týždne. Kvety s

ú väčšinou biele, jednoduché, malé (2-3 cm), ale nie je to tak dávno boli chované odrody s dvojitými púčiky, modrá, krémová, ružová, fialová. Existuje asi tri tucty odrôd tejto sasanky.

Vzhľadom k tomu, oddenka duba sasanka je dlhý a rozvetvený, jeho kríky rastú rýchlo. Týka sa rastlín odolných voči odtieňom – ​​najlepšie miesto na pestovanie bude miesto v tieni ovocných stromov alebo okrasných kríkov. Tam, jeho húštiny môžu tvoriť skutočný kvetinový koberec. Vyzerá dobre medzi papradie.

Dôležité! Pri výbere partnera dubového háje pre sasanka je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že v polovici leta prechádza do pokoja.

Kanadský benátsky (Anemone canadensis)

Rod “Anemone” zahŕňa taký zaujímavý druh ako kanadský vietor. Táto odroda má silný

, dobre vyvinutý koreňový systém, ktorý má schopnosť vytvárať procesy. Rastlina rastú počas celej sezóny. Jeho stonky dosahujú výšku 30-60 cm a hojne kvitnú s malými jedinými kvetmi hviezdicovitého bieleho sfarbenia (2,5-3 cm) so žltými tyčinkami. Obdobie kvitnutia je máj – jún. Môže sa kvitnúť v období jesene.

Kvety dobre rastú na polotmavých miestach. So správnym prístreškom je schopný prežiť v mrazoch na teplotu -34 ° C.
Zvyčajne je kanadská vetroňa nasadená pod stromy s riedkymi aleb

o jemnými korunami.