Begonia

Krásne kvety begónie hľuznatej sú naozaj neprehliadnuteľné. Skrášlia aj severne orientované balkóny, a ak hľuzy správne prezimujete, môžete si v ďalšej sezóne vypestovať vlastné rastlinky.

Begónia hľuznatá dorastá do výšky 20 až 50 cm a pri správnej starostlivosti kvitne celé leto, niekedy dokonca až do prvých mrazov.

Hľuzy po zime

Ak ste si odložili hľuzy z minulej sezóny, je najvyšší časť opäť ich prebrať k životu. Správne prezimovaná hľuza musí byť pevná, bez známok zoschnutia či scvrkávania sa. Veľmi veľké hľuzy môžete bez obáv rozdeliť, lebo ich veľkosť nie je priamo úmerná množstvu kvetov.

Takto nie!

Pri pestovaní hľuznatých begónií sa vyhnite hlavne nadmernej zálievke, ktorá v kombinácii s vysokou vzdušnou vlhkosťou spôsobuje korkovú škvrnitosť. Škodí im aj rosenie listov, ktoré často vedie k výskytu múčnatky. Nesprávna starostlivosť má za následok opadávanie listov a kvetných púčikov.

Pestovateľské tipy

Begónie potrebujú počas vegetácie dostatok vody, ale neznášajú premokrenie. Zalievajte preto pravidelne, ale až keď substrát mierne oschne.
Pravidelne prihnojujte. Na začiatku vegetácie (marec) hnojivom so zvýšeným obsahom dusíka na podporu rastu. Pred začiatkom kvitnutia (máj) pridajte viac fosforu a ku koncu vegetácie (september) začnite používať hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka na dobré vyzretie hľúz.
S begóniami manipulujte opatrne. Stonky sú totiž veľmi krehké a ľahko sa lámu.
Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových a predĺžili tak kvitnutie.