Kana indická

Kana indická


Kana je v našich podmienkach sezónna rastlina. Nastáva doba k predpestovanie, aby sme v lete využili maximum vegetačnej doby pre kvitnutie. V tejto reportáži si ukážeme v jednotlivých krokoch, ako kanu zasadiť po čase vegetačného pokoja a ako sa o ňu starať. Táto prvá pestovateľská fáza musí prebiehať v skleníku alebo interiéru. Von sa môže vysadiť až zhruba v polovici mája. Upozorníme stručne na pestovateľské úskalia.


Kana pochádza z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Základná farba kvetu je červená a žltá. V našich podmienkach sa pestuje prevažne kana indická (Canna indica). Vonku sa môže pestovať až po odznení jarných mrazíkov (približne 20. máj) do prvých mrazíkov jesenných. Mladé rastliny sú na mráz veľmi citlivé, spáli ich aj niečo málo pod nulou. Cez zimu uchovávame len podzemná časť – odnože. Pretože spočiatku rastie pomerne pomaly, oplatí sa začať s pestovaním už teraz. Najmä je to dôležité, ak budeme kanu pestovať vo vyšších polohách. Na pestovanie v podhorí a veľmi vysokých polohách sa rastlina nehodí. V najjužnejších oblastiach možno odnože zasadiť až do voľnej pôdy v máji, ale ani tu predpestovanie nie je na závadu.


Postup pestovania:

Pakorene predpestovávajú od februára do konca marca. Jednotlivé odnože najprv očistíme, silné môžeme rozdeliť. Každý Oddelek však musí mať najmenej jeden púčik, lepšie dva, s dostatočne veľkým kusom podzemku, aby mohol vyrašiť. Oplatí sa aj ošetrenie prípravkom proti hubovým chorobám (fungicídom). Nachystáme si debničku alebo vhodnú nádobu (podzemok sa do nej má práve vojsť, nie je potreba voľný priestor), ktorú vyplníme substrátom. Stačí piesčitá kompostová zemina. Odnože vložíme tak, aby boli navrchu len ľahko prekryté zeminou. Spočiatku môžeme ponechať na tmavom, ale teplejšom mieste. V tejto perióde odnože začnú postupne prekoreňovať. Postupne začneme zalievať. Potom, čo rastliny nariastú a začne sa objavovať zelená nadzemná časť, prenesieme nádoby už na svetlo. Ďalej pestujeme pri teplote 15-18 ° C. Von vysádzame po odznení májových mrazíkov. Vyžadujú záhon s hlbokou humóznou pôdou.

Pôvodné rastliny boli veľa vysoké, súčasný sortiment už ponúka aj pomerne nízke kompaktné rastliny, ktoré nevyžadujú priestranný záhon a možno ich pestovať aj v nádobách. Ďalšie rastliny u nás sú najčastejšie z Holandska. Po dlhšom pestovanie rastliny väčšinou napadajú virózy, listy mávajú zažltnuté časti, rastliny chradnú a zle kvitnú. Takéto odnože neuchovávame, nekompostuje, ale nekompromisne vyhadzujeme.

Pri nákupe rastlín si vyberáme výšku (60-120 cm, niekedy aj vyššie), farbu listu (zelený alebo purpurový) a farbu kvetu (žltý, červený, oranžový, ružový, žíhaný).