Magnólia

Nároky na prostredie

V prvom rade magnólia potrebuje slnečné miesto chránené pred vetrom. Najlepšie sa jej darí v blízkosti budov, kde sa opiera slnko a zásobuje ju lúčmi a dostatkom teplého vzduchu. Na vlastnosti pôdy nie je magnólia náročná, no neznáša pôdy bohaté na vápnik. Veľmi dobre jej urobí na humus bohatá, mierne kyslá pôda. Určite ju nevysádzajte na stanovište, kde hrozí, že bude rásť v tieni budovy. Okrem toho ju počas zimy na takomto mieste veľmi ľahko poškodí mráz, i ten neskorší, ktorý môže zasiahnuť kvietky. Ich lupene pod jeho vplyvom zhnednú a opadnú. Korene magnólie sa nachádzajú hlboko v zemi, ale aj blízko jej povrchu. Pamätajte – extrémne sucho magnólia veľmi zle znáša. Ak je súčasťou skalky, ktorú okopávate, dajte pozor, aby ste jej nepoškodili korene.

Magnólie sa zvyčajne nestrihajú, iba pokiaľ potrebujete vytvarovať krík, obmedziť rast, alebo urobiť výchovný rez.

Mladú rastlinu ktorej tvar sa vám nepáči, zostrihajte čo najskôr po odkvitnutí, aby stihla nasadiť pupence nových kvetov na budúci rok.

No ak chces mat nejaky ten tvar stromu, tak je najvyšší čas začať strihat, mala si to stihnut pred prvym zakvitnutim, kedy začína rast a pukať nové vyhonky.Vôbec sa nemusis bat strihania, pri 2m strome nejde o maly krik, moji rodičia maju tiez taku magnoliu, ta im kvitne aj 3-4krat, v aprili mali prve kvety na strome a do jesene sa to zopakuje este min. 2x, tak sa jej dobre daristrihaju ju hned v jari /teraz to bolo v aprili ked boli prve dni teplejsie/, ale potom počas jun-jul este raz zostrihavaju konce a tym tvaruju strom do gule. do jesene sa zregeneruje či ako sa tomu hovori a potom môze oddychovat celu zimu.